KKK

Mis on Wastefoxi biokomposter?

Wastefoxi biokomposter aitab lagundada kodused toidujäätmed huumuseks. Wastefoxi eesmärgiks on muuta toidujääkide taaskasutamine ja sorteerimine nii mugavaks, nii et sellest saab loomulik elu osa.

Mis on Wastefoxi biokompostri eelised? 

Kompostriga saad osa põnevast protsessist, mis aitab sul tekitada harjumust sorteerida oma (toidu)jäätmeid. 

Komposter vähendab su ökoloogilist jalajälge. Toidujäätmete taaskasutamine väldib nende jõudmist prügilatesse, kus neist eraldub suurtes kogustes kasvuhoonegaase

Protsess biokompostris on keskmiselt 5 korda kiirem, kui tavaline kompostimine. Lisaks väldib last halbade lõhnade ja kärbeste teket ventilatsiooni ja pöörlemissüsteemi abil.

Tooda looduslikku huumust, mida Saab kasutada väetisena näiteks aias või lillepottides.

Kuidas komposter töötab?

Wastefoxi toidukompostrite tööpõhimõte kombineerib aeroobse komposteerimise täielikult soojustatud keskkonna, kompostimikroobide ja sidusainetega. Aeroobne kompostimine saavutatakse trummelsüsteemi abil - kõik jäätmed on tänu kasti keerlemisele pidevalt kontaktis hapnikuga. See võimaldab ka vajalikel mikroobidel jõuda iga biojäätmete massi osani. Lisatud ainete kombinatsioon muudab protsessi efektiivseks ja võimaldab kiirel lagunemisel pihta hakata juba esimeste jäätmete lisamise järel Soojustus võimaldab kompostril töötada peaaegu iga ilmaga.

Mis sorti biojäätmeid saan ma kompsotrisse lisada? 

Puu- ja juurvilju, taimi, jahu- ning leivatooteid, kohvipuru, maitseaineid, taimseid piimatooteid, töötlemata paberit ja pappi, munakoori, mooside ning tarretiste lõppe jne. Piima- ja lihatoodete lagundamine on võimalik, kuid saavutamaks parimat huumuse kvaliteeti ning haisuvabat lagunemist, ei tohiks nende ainete kogus ületada 5% kogu biomassist. 

Munakoorte lagunemine võtab veidi kauem aega, kuid võib olla kasulik huumuse koostisele. Sõltub sinust endast, kas teatud munakoorte jälgede nägemine lõpphuumuses sind häirib.

Kas ma peaks oma toidujäätmed väiksemateks tükkideks lõikama?

Komposter lagundab kõike, isegi suuremaid ja tugevamaid jäätmete tükke, kuid lõikamine võimaldab lagunemisprotsessi oluliselt kiirendada. Me soovitame hakkide või vähemalt lõigata pooleks sellised tooted nagu tomatid, kapsad ja kõik muud tugeva koorega või kõvad köögiviljad. NB! Materjali purustamine köögikombainis vms aparaadis ei ole kasulik, kõige parema huumuse kvaliteedi saab väikestest, kuid siiski tahketest jäätmete tükkidest. Purustatud toitu siiski võib kompostida, kuid eraldi ühtlaseks massiks ei ole mõtet jäätmeid lagunemise kiirendamiseks purustada.

Kuhu ma oma kompostri panna võin? Kas see on mõeldud kasutamiseks siseruumides või õues? 

Komposter on põhiliselt mõeldud väliseks kasutamiseks; see on vastupidav ilmastikule ja selle võib asutada rõdudele, terrassidele või lihtsalt aeda. Talvistel perioodidel soovitame kompostri ümber paigutada kodu abiruumidesse - näiteks keldrisse või garaaži. Kuigi Wastefox seda ei soovita, on kompostrit võimalik kasutada ka teistes siseruumides. 

Mis on kompostri mõõtmed? Millest komposter tehtud on?

510x510x570mm. Kompostri väliskast ja jalad on tehtud vastupidavast vineerist ja töödeldud nii, et ta peaks vastu välitingimustes. sisekast on tehtud plastikust, sest tegu on materjaliga, mis peab kõige paremini vastu komposteerimisel toimuvate lagundavate protsessidega.

Kas biokompostrist võib eralduda ebameeldivat lõhna? 

Meie tehnoloogia aitab vältida ebameeldiva lõhna teket. Kui kompostrisse lisatakse lisaaineid õiges koguses, kompostrit keeratakse piisava sagedusega ja sinna ei lisata liigselt loomset päritolu jäätmeid, siis ei teki ka märkimisväärselt lõhna.


Kui kiiresti komposter täis saab? 

4-liikmeline pere täidab kompostri keskmiselt 2 kuuga. Kuna jäätmed vajuvad 3-5 korda kokku (muutes väiksemaks juba paari päevaga), siis võimaldavad kompostri võrdlemisi väikesed mõõtmed siiski mitme kuu pikkust probleemidevaba biojäätmete kogumist. 

Kui kiiresti jäätmetest huumus tekib? 

Huumus valmib keskmiselt 4 -8 nädalaga.


Huumus valmib kahe kuuga. Kas see tähendab, et pean ootama 2 kuud pärast viimase banaanikoore sinna viskamist, enne kui saan huumust kasutama hakata? 

Ei. Sa võid hakata kasutama huumust umbes 2 nädalat pärast viimaste jäätmete lisamist (oleneb ka jäätmete kogusest ja suurusest). Suuresti komposteerunud huumuse mass haarab viimased jäätmetükid endasse võrdlemisi kiiresti, kui võrrelda protsessi algusega. Sa võid oodata need mõned nädalad ja sel ajal mitte kasti lisada biojäätmeid või lihtsalt kasutada teist sisekasti - tõsta lihtsalt huumust täis sisekast välja, lase sel mõnda aega järelvalmida ja kasuta samal ajal värsket sisekasti. 

Kuidas kompostrit tühjendatakse? 

Eraldiseisva sisekasti süsteem muudab huumuse kättesaamise ülimalt lihtsaks. Selle jaoks on kaks võimalust: 1. Eemalda kasti ülemine äär ja tõsta huumust täis sisekast välja. Sisekasti sangad teevad selle eemaldamise lihtsaks. 2. Eemalda väiksemaid huumusekoguseid kas läbi väikese kaane või siis, kui ülemine äär on eemaldatud. Sa võid kasutada selleks näiteks väikest kühvlit. Sel moel ei pea sa tõstma välja tervet kasti, mis võib olla raske, kuid saad sellegipoolest kasutada juba osat huumust. 

Pärast sisekasti eemaldamist võid sa selle kas kohe tühjendada ja tagasi asetada või hoiustada huumust pikemal ajal ja kasutada lisa sisekasti.

Millest koosnevad mikroobivedelik ja kompostipulber? 

Kompostivedelik Festinate koosneb lagundavatest bakterites tja mikroobidest, mis pärinevad tavalistest kompostihunnikutest. Kompostipulber Terra koosneb adrust ja makroelementidest.

Miks kompostivedelikku ja pulbrit üldse vaja on? 

Kompostivewdelik ja -pulber kiirendavad kompostimise protsessi ning kaotavad selle käigus tekkivat lõhna. Pulber aitab suurepäraselt reguleerida ka vedeliku määra, võimaldades efektiivsemat kompsotimist.

Kui sageli peaks ma kompostivedelikku ja pulbrit lisama? 

Alguses tuleks piserdada vedelikku igal jäätmete lisamise korral, esimestel kordadel pihustades mitmel korral. Hiljem ei pea vedelikku enam igal korral lisama, ent 1-2 pihustamist garanteerib, et kõik jäätmeosad puutuvad vajalike mikroobidega kokku kohe kasti lisamise järel. Pulbrit tuleks lisada umbes iga 2 nädala tagant, kuid näiteks liigniiskete jäätmete puhul ka sagedamini. Niisked jäätmed on ka üks peamisi ebameeldiva haisu ja ebakvaliteetse huumuse tekke põhjuseid, mistõttu selle kahtluse korral tuleks kindlasti pulbrit rohkem lisada. 

Kui palju biojäätmeid komposter töödelda suudab? 

Biokomposter suudab töödelda kuni 450  liitritb aastas. 

Kuidas külm ilm kompostrit mõjutab? 

Tänu soojustuse kihile toimib lagunemine ka kuni 0 kraadi juures. Kui ilm on pikemat aega sellest külmem, siis protsess aeglustub, kuid kompsotrisse on sellegipoolest võimalik jäätmeid lisada. Niipea, kui ilm soojeneb, algab lagunemine taas endisel kiirusel. Lagunemisprotsess on soojematel hooaegadel siiski kiirem. Tasub ka tähele panna, et kui kompostimise alustamine jääb miinuskraadidesse, siis ei pruugi lagunemine üldse piisavalt soojust tekitada, et protsessi käima lükata. Sellisel juhul võib kas lihtsalt oodata soojemat ilma (lisades siiski jäätmeid), või protsessi algusele kaasa aidata, lisades jäätmetele suure sooja vett täis plastikupdeli, mis mõne aja pärast eemaldada.  

Kas need ained on ohutud tervisele ja keskkonnale? 

Orgaaniline kompostivedelik ja pulber ei mõjuta inimeste tervist või loodust kuidagi negatiivselt, kui neid õigesti kasutada. Väikeste koguste neelamisel tuleb lihtsalt vette peale juua; kui tarbitud on suuremaid koguseid, tuleks võtta ühendust arstiga. Ainete sattumisel nahale või silma tuleb need lihtsalt veega maha pesta. Looduse jaoks on tegu ohutute ja orgaaniliste ainetega. 

kuidas aitab biokomposter päästa keskkonda? 

Biokomposter aitab vältida jäätmete jõudmist prügilatesse ja põletusjaamadesse. Biojäätmete viimine prügilatesse tekitab palju probleeme: alates kliima soojenemisest kuni inimestele ohtlike ainete sattumiseni pinnasesse, vette ja õhku. 

Meie biokomposter pakub sulle efektiivse viisi sorteerida ja kasutada oma biojäätmeid. Protsess seob süsihappegaasi pinnasesse ja asendab kunstväetisi sinu aias. Pikas perspektiivis säästab see ka prügiveoautode kulutatud kütust. 

Kuidas projektis tagasisidet küsitakse? Kas on tagatud anaonüümsus?

Projekti tagasisidet küsitakse kas telefoni, e-kirja või isikliku kohtumise teel. Kõik andmed on konfidentsiaalsed ja lõppraportis esitatud statistikana, mitte üksikute inimeste andmetena.

Kuidas projekti tulemusi edaspidi kasutatakse?

Projekti tulemusi kasutatakse, et kaardistada Tallinna ja ka teiste Eesti linnade vajadust ning võimekust kohapealse bioprügi taaskasutamiseks. Projekti eesmärgiks on paika panna, kus ja mis tingimustel oleks mõsitlik laiendada üldist prügisorteerimissüsteemi nõnda, et see hõlmaks ka individuaalseid lahendusi.